Полезно ли е да даваме на кучето си картофи

куче картофи Снимка: iStock

К артофите са основна част от кухните по целия свят. Хората ги включват в менюто си от векове, като има безброй начини да им се насладите – нарязани на ивици, на купчета, варени, пасирани, пържени, печени... списъкът действително е безкраен! И тъй като са толкова популярна храна, логично е да се зачудим – можем ли да дадем картофи и на домашния си любимец?

Имаме добри новини: Кучетата спокойно могат да хапват картофи! Всъщност, те са популярна съставка в търговската кучешка храна и лакомства. Но въпреки че се считат за една от безопасните „човешки храни“, които можете да споделите с домашния си любимец, има няколко неща, които трябва да имате предвид за това как безопасно да ги интегрирате в диетата на косматия си другар, отбелязват от специализирания сайт PetMD.

Добре ли е да даваме картофи на кучето си?

Кучетата имат специфични хранителни нужди, които трябва да бъдат задоволени чрез диетата им и това включва въглехидрати. Картофите са богати на антиоксиданти и са добър източник на фибри, въглехидрати, както и някои витамини като А, В6 и С, както и минерали като калий, магнезий, желязо. Малки количества обикновени варени картофи могат да бъдат чудесно и питателно лакомство за домашния ви любимец. 

куче картофиСнимка: iStock

Dogsandcats.bg

Въпреки това, ако кучето ви има пълноценна диета, то няма да има нужда от добавяне на витамини и минерали, което не налага и задължителното включване на картофите към менюто му. 

Как безопасно да включим картофи в менюто на кучето си?

Начинът, по който приготвяте картофите, има голямо значение относно това дали консумацията им ще се отрази добре на домашния ви любимец или не. Най-общо казано, варените обикновени картофи са най-добрият вариант. От друга страна, пържените картофки, които са приготвени с повече мазнина или други съставки като масло и сирене, не са толкова подходящ избор.

  • Картофено пюре

Когато са приготвени без вредни съставки като чесън или масло, намачкани под формата на пюре, картофите са абсолютно безопасни за домашния ви любимец. Можете да добавите няколко лъжички към обикновените му гранули като гарнитура. Просто оставете настрана малко от пюрето, преди да добавите масло, сол или сметана към собствената си порция.

  • Печени картофи

Подобно на картофеното пюре, печените картофи са безопасни за хапване от кучетата, стига да са обикновени и да не са гарнирани с други по-калорични или солени съставки (задръжте сиренето и заквасената сметана за себе си!). Кората на картофите може да разстрои стомаха на кучето ви, така че е най-добре да ги обелите, преди да ги предложите на питомеца си.

куче картофиСнимка: iStock

  • Пресни картофи

Ако сте сред почитателите на малките картофки, които най-често свързваме с пролетните гозби, можете спокойно да споделите част от тях с домашния си любимец. Стига да са приготвени без добавени подправки, мазнини и сол. Ако обичате да им придавате чеснов вкус или да ги задушавате с масло и подправки, по-добре е да пропуснете да почерпите питомеца си, тъй като тези съставки са вредни за четириногите.

  • Сурови картофи

Не позволявайте на кучето си да яде сурови картофи! В тях се съдържа соланин, който може да бъде токсичен за четириногите, ако се погълне в големи количества. Неговата цел е да предпази растението от насекоми и гъбички. Ако животното се опита да ги изкопае от градината ви, помислете дали да не добавите ограда, за да го държите далеч. Здравословните проблеми, свързани с отравянето със соланин, могат да засегнат храносмилателния тракт и нервната система на питомеца ви. Във всички случаи кучето ви ще се окаже с разстроен стомах или диария. 

куче картофиСнимка: iStock

Картофите, които са със зелена кора, както и тези, които са покълнали, имат още по-високи нива на соланин. Значително по-ниско е то при варените и обелените картофи, за това и умерени количества картофено пюре или обелени печени картофи, без подправки или допълнителни съставки, са добър избор. 

  • Пържени картофи

Пържените картофи не са добър избор за кучето ви, тъй като солта и маслото (или олиото), в които са приготвени, могат да му се отразят зле. Разбира се, едно или две картофчета едва ли ще причинят особени щети. Но твърде многото пържени картофи могат да доведат до панкреатит или други дългосрочни здравословни проблеми, така че бъдете внимателни.

  • Картофен чипс

По-добре е да не споделяте от картофения чипс с домашния си любимец, тъй като е с високо съдържание на сол, мазнини и други вредни съставки, които могат да му се отразят зле. Ако почерпите с едно или две парченца кучето си, това вероятно няма да е проблем. Просто не му давайте чипс като редовно лакомство – особено ако четириногото има здравословни проблеми.

куче картофиСнимка: iStock

  • Сладък картоф

Случаят със сладките картофи е малко по-различен. Те са кореноплодни зеленчуци, които са в отделно растително семейство от белите картофи. Сладките картофи са богати на фибри, витамини А и С и антиоксиданти. Вкусни и апетитни, те могат да помогнат и за регулиране на храносмилането, както и да насърчат здравето на имунната система на животното. Варени, на пюре или печени, сладките картофи, разбира се, в малки количества, могат да бъдат здравословно лакомство за кучето ви. Подобно на обикновените картофи обаче, избягвайте да ги давате на питомеца си пържени.

Има обаче едно малко „но“. Сладките картофи съдържат вещества, наречани оксалати. Това са киселини, които при определени условия – най-често, взаимодействие с калций в тялото, могат да образуват кристали на калциев окасалат. Това може да доведе до образуването на калциево-оксалатни камъни в бъбреците и/или пикочния мехур. 

Породите кучета, които най-често страдат от камъни в бъбреците, са Мини шнауцер и Бишон фризе. Рискът при тези дребни четириноги, е повече от 20 пъти по-висок в сравнение с техните събратя от смесени породи. 

кучеСнимка: iStock

Как безопасно да приготвите картофи за кучето си

Ако искате да включите картофи в менюто на кучето си, имайте предвид тези съвети, за да сте сигурни, че ще му ги предложите по възможно най-безопасния начин:

  • Винаги измивайте старателно и обелвайте картофите преди готвене.
  • Никога не давайте на питомеца си сурови картофи, обелките или такива със зелени части.
  • Избягвайте добавянето на вредни съставки като чесън, лук, масло или сол.
  • Пюрето, печените или варените картофи са добър избор, пържените и чипсът – не.

Давайте на кучето си картофи само като лакомство или добавка към менюто му, а не като основен компонент от диетата му. Кучетата имат специфични хранителни нужди, които трябва да бъдат задоволени, а картофите сами по себе си не ги намаляват. Картофите не могат да бъдат заместител на основното хранене на питомеца ви, а в големи количества те могат да му причинят летаргия и запек (точно както при хората!).

куче хранаСнимка: iStock

Какво количество картофи може да яде безопасно кучето ни?

Споделяйте картофите с кучето си като вид лакомство и следвайте правилото за 10-те процента. Или иначе казано, не повече от 10% от дневния калориен прием на животното може да идва от допълнителни награди и лакомства. Един обелен картоф с размер на топка за голф съдържа около 130 калории.

Могат ли кучетата да са алергични към картофи?

Да, възможно е кучетата да имат непоносимост или алергия към картофи. Ако сте давали на питомеца си пюре или печени картофки, например, и забележите някой от следните симптоми, обърнете специално внимание на домашния си любимец и ограничете картофите в менюто му:

  • Зачервяване, обриви или сърбеж по кожата
  • Болка в стомаха, подуване на корема
  • Повръщане и/или диария
  • Затруднено дишане, хрипове
  • Летаргия, промяна в поведението

Ако тези симптоми продължават, консултирайте се с ветеринарния си лекар, за да получите допълнителни инструкции.

Други рискове, свързани с консумацията на картофи при кучетата

С повишената употреба на беззърнени храни за кучета, в които картофите, бобовите растения и грахът се съдържат като вид пълнители, а често – и основни съставки, ветеринарните лекари алармират за съществено увеличение на случаите на кучешка дилатативна кардиомиопатия (DCM).Това сърдечно заболяване кара сърцето на кучето да се уголемява, а сърдечните мускули стават по-слаби. Традиционно повечето случаи на DCM се дължи на генетиката и не е толкова пряко свързано с храненето. Въпреки това обаче, с популяризирането на кучешките храни без съдържание на зърно, породи, които обикновено не са сред засегнатите (като Голдън ретривъри, например), са все по-често диагностицирани със заболяването. 

куче хранаСнимка: iStock

Установено е, че при засегнатите кучета има дефицит на таурин, което причинява разширена кардиомиопатия. За щастие, в по-голямата си част тези случаи са обратими, тъй като животните реагират добре на добавки на таурин и промяна в диетата. Друг риск, свързан с честата консумация на картофи е, че имат високи нива на въглехидрати, а това се отразява на кръвната захар в организма на животните. Следователно и четириноги, които са диабетици, не бива да хапват от тези зеленчуци. Важно е да отбележим, че 

прекомерните количества въглехидрати могат да се отразят зле на диетата на всяко куче. Честата им консумация може да доведе до наддаване на тегло и затлъстяване, особено при четириноги, които не са толкова физически активни или водят по-заседнал начин на живот.

В заключение – варените и обелени картофи, печени или под формата на пюре, без допълнителни добавки и овкусители, са добра добавка към балансираната диета на вашето куче. Въпреки това, по-високите нива на соланин в тях изискват никога да не ги давате на косматия си другар в суров вид. Ако домашният ви любимец е имал кристали или камъни в бъбреците и урината, избягвайте да го храните дори с варени картофи, защото те съдържат оксалати.

куче зеленчуциСнимка: iStock

Кучетата с диабет и кучетата, които се опитват да отслабнат, също трябва да избягват тази богата на въглехидрати храна. Знаем че е изкушаващо да предлагаме човешки храни на нашите кучешки другари, но решението винаги трябва да бъде информирано и внимателно.

Какви други зеленчуци могат безопасно да ядат кучетата?

Ако искате да включите допълнително зеленчуци в менюто на кучето си, но търсите алтернативи на картофите, имаме някои идеи за вас!

  • Моркови – те са богати на фибри и витамини, без да има рискове за здравето на домашния ви любимец.
  • Тиква – друго кореноплоден зеленчук, който може да се пасира и е апетитен за кучетата, като същевременно предлага различни ползи за здравето им.

куче зеленчуциСнимка: iStock

Пълният списък със зеленчуците, които кучетата могат да хапват, както и какви са хранителните ползи, които косматият ви другар ще получи от тях, можете да откриете тук.

Виж още